مقالات

پارچه چادر نمازی

پارچه های چادرنمازی

در دین اسلام، برای نماز و ایستادن در مقابل پروردگار و راز و نیاز با او، آداب و احکامی قرار داده شده تا انسان آمادگی حضور در برابر خالق خویش را پیدا کند. از جمله این آداب و احکام می توان به طهارت پیش از نماز و رو به قبله ایستادن اشاره کرد. در این میان برخی از احکام همچون پوشش پاکیزه، استفاده از عطر و پوشش کامل از مستحبات است. مورد اخیر، یعنی پوشش کامل در مورد زنان واجب بوده و این امر می تواند به دلایل مختلفی از جمله تفهیم اهمیت حجاب و پوشاندن کامل بدن حتی در هنگام نماز به بانوان و تمرین مستمر و روزانه برای حفظ حجاب و تأکید بر آن در جامعه باشد. به عبارت دیگر حجاب از جمله عواملی است که در پاسداشت دائمی پوشش اسلامی زن و جلوگیری از آسیب پپذیری او نقش مهمی ایفا می کند.

ز آنجایی که ایران یک کشور اسلامی است بنابراین در هر خانه ای حداقل یک یا دو چادر نماز وجود دارد. اما چگونه می توان یک چادر نماز تهیه کرد؟

چادر نماز هم مانند چادر مشکی یکی از پارچه های پر مصرف در ایران بوده و در هر خانواده ای حداقل یک یا دو چادر نماز وجود دارد. در این مقاله سعی شده که به نکاتی که در هنگام خرید یک پارچه چادر نماز  مورد نیاز است پرداخته شود. پارچه های چادر نمازی در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به  پارچه های ساده، گلدار، سفید و رنگی اشاره کرد. در میان انواع پارچه های چادر نمازی، پارچه های سفید گلدار بیشترین طرفدار را به خود اختصاص داده است.

پارچه های چادر نمازی اغلب از جنس پنبه- پلی استر بوده و این امر سبب شده تا  ثبات رنگی مطلوبی به ویژه در هنگام شستشو برخوردار باشند. وجود پلی استر در ساختار این پارچه ها نیز منجر به چروک نشدن آن ها در هنگام استفاده و پس از شستشو شده است. از برجسته ترین خصوصیات این نوع از پارچه ها لطافت و زیردست خوب آن ها را می توان نام برد. پارچه های چادرنمازی همانند سایر پارچه ها ، اغلب وارداتی بوده اما پارچه های تولید داخل از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. پارچه های چادر نمازی ایرانی گلچهر، بروجرد، کاشان و کودری و پارچه نمازی خارجی اندونزی، هند، پاکستان و… می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *