مقالات

پارچه ملحفه ای

انواع مختلف پارچه ی ملحفه ای؛ آنچه که شما باید بدانید

راحت ترین فضای خانه شما کجاست؟ در حالی که شما می توانید در اتاق نشیمن یا فضای بیرون خانه ی خود استراحت کنید ، اتاق خواب شما مهم ترین مکان برای داشتن یک حس امن و راحت برای شماست. شما باید هنگام شب به رخت خواب بروید و میدانید که یک خواب کامل در شب شما را برای روز بعد آماده میکند ؛ این امر با داشتن یک تشک و کالای خواب مناسب امکانپذیر است. ملحفه های شما برای ایجاد خواب ایده آل بسیار مهم هستند اما برای اطمینان از نوع پارچه ملحفه ای مناسبتان لازم است بدانید چه گزینه هایی را در دسترس دارید. هنگام خرید پارچه های ملحفه ای باید نوع مواد ، نمره ی نخ ها، خاصیت خنک کنندگی پارچه، انعطاف پذیری و موارد دیگری را بررسی کنید تا مشخص شود چه پارچه ای برای شما کارایی بهتری دارد؛ ما در اینجا لیست کاملی از برخی از رایج ترین انواع پارچه ملحفه ای در بازار را تهیه کرده ایم ، بنابراین میتوانید یک خرید آگاهانه داشته باشید.

 

رایج ترین نوع پارچه ، پنبه

همه ی انواع پنبه ها به یک صورت تولید نمی شوند بنابراین شما بایستی دسته های مختلف پنبه بر اساس کیفیتشان در نظر داشته باشید، رتبه بندی  پارچه ها ی پنبه ای بر اساس نمره ی نخ، باقت، طول الیاف و … میباشد.در نظر داشته باشید که پنبه ای که از غوزه به دست می اید بایستی کشش داده شود تا الیاف مورد استفاده برای تولید نخ و بافتن ملحفه ها ایجاد شود ، نتیجه ی این کشش الیاف منقطع پنبه خواهد بود.هرچه طول الیاف پنبه بیشتر باشد کیفیت و زیر دست پارچه ی حاصل بهتر خواهد بود ، همچنین پارچه های تولید شده از نخ های با الیاف بلندتر بادوام تر خواهند بود.

 

انواع مختلف پنبه:

 • پنبه ی مصری:

 • این نوع پنبه با کیفیت ترین پنبه ی موجود در پارچه ملحفه ای است و میتواند بسیار گران قیمت باشد، پارچه های بافته شده از این الیاف معمولا از الیاف با طول بسیار بلند ساخته میشوند در نتیجه نرمی و دوام فوق العاده ای دارند.

 

 • Pima/Supima

 •  Supimaیک نام تجاری برای پنبه ی امریکایی Pima است، این الیاف اگرچه به اندازه ی پنبه مصریی گران نیستند اما طول بلندی دارند و همچنان نرم و با کیفیت هستند ؛ این نوع پنبه به دلیل دوام و استحکامش شناخته شده است.

 

 

 • پنبه آمریکایی upland:

 • این نوع پارچه ها از الیاف کوتاه تری ساخته شده اند و نسبت به موارد قبلی ارزان قیمت تر و رایج تر هستند. این نوع پارچه ملحفه ای از دوام خوبی برخوردار است اما آن حس لوکس موارد قبلی را به شما نمیدهد.

 

 • پنبه ی میکرو:

 • میکرو یک نام تجاری برای پنبه ایست که با الیاف بسیار ظریف در هند بافته شده است. این پارچه ها نه تنها نرم هستند بلکه از دوام خوبی هم برخوردارند و از الیاف با طول بلند ساخته شده اند.

 

بافت

شما نمیتوانید انتخاب خود را صرفا براساس جنس پارچه انجام دهید ، با انتخاب بافت مناسب پارچه میتوانید سطح نرم و همچنین دوام ساختاری را به یک پنبه با کیفیت پایین تر اضافه کنید. برخی از بافتهای متداول عبارتند از :

 • Flannel

پارچه ملحفه ای بافت فلانل از یک بافت تافته یا سرژه تولید شده اند که باعث میشود این نوع دارای بافت نرم تر و صاف تری نسبت به انواع دیگر باشد.

 

 • Percale

این نوع پارچه نیز بافت ساده دارد و معمولا برای بافت آن از پنبه ی با کیفیت بالاتر استفاده

میشود که شانه شده و سپس محکم بافته میشود و درنتیجه به آن لطافت و نرمی میبخشد. این پارچه به دلیل سبک بودنش هن برای فصل گرم و هم برای فصل سرد مناسب است

 

 • Sateen

برای این بافت از یک تکنیک خاص استفاده میشود به طوریکه ۴ نخ را از رو و یک نخ را از زیر میگیرند؛ آنچه که شما باید بدانید این است که این نوع پارچه ملحفه ای یک حس ابریشم گونه را ایحاد میکند و در عین حال با دوام ترین گزینه از بین ۳ مدل متداول بافت گفته شده است.

همچنین این پارچه لخت است و برای افرادی که میخواهند فضای گرم تری داشته باشند کارایی بهتری دارد.

 

 • Jersy knit

پارچه کشباف ساده ، این نوع پارچه ساخته شده از پنبه و یا گاهی اوقات ترکیبی از پنبه و الیاف مصنوعی است و بجای بافت تاری پودی ، حلقوی بافته شده است ، معیار سنجش این نوع پارچه نیز مانند فلانل برحسب اونس بر یارد میباشد.

این پارچه ها گرما را نگه میدارند و در نتیجه به عنوان یک متریال عالی برای زمستان عمل میکنند.

 

نمره نخ

در گذشته مردم تصور میکردند که نخ های با نمره ی بالاتر همیشه بهتر هستند؛ اما اکنون میدانند که تعداد نخ های افقی و عمودی در یک اینچ مربع (تراکم بافت) تنها معیار برای خرید یک پارچه ملحفه ای مناسب نیست؛ در حقیقت با وجود بسیاری از فاکتور های دیگر در تصمیم گیری ، نمره ی نخ ها به کم اهمیت ترین جزئیات در چرخه ی خرید تبدیل شده اند. با این حال شما میخواهید اطمینان حاصل کنید که نمره ی نخ برای ایجاد یک بافت مناسب کافی ست به این معنا که و دوام مورد نیاز خود را بدون به خطر انداختن زیر دست دارند.

 

انتخاب پارچه ملحفه ای یک لایه یا دولایه

پارچه ملحفه ای دولایه شل تر از ملحفه های یک لایه بافته میشوند و همین امر باعث میشود تا احساس لختی بیشتری داشته باشند و همچنین از دوام کمتری برخوردار باشند؛ بنابراین شما احتمالا از داشتن یک ملحفه ی یک لایه بیشتر از یک ملحفه ی دولایه رضایت خواهید داشت حتی اگر دارای پنبه با کیفیت کمتر از مجموعه ملحفه ی دولایه باشد و یا نمره ی نخ بالاتری هم داشته باید.درحالیکه پنبه محبوب ترین ماده ی اولیه برای تهیه ی پارچه ملحفه ای است بسته به سلیقه ی شما گزینه های دیگری نیز وجود دارند. با توجه به اینکه در طرح های جدید بطور مداوم کیفبت بهبود میابد و به نیاز افراد پاسخ داده میشود ممکن است یکی از این گزینه ها را برای کالای خواب خود ترجیح دهید:

۱ . فلانل :

درحالیکه فلانل پنبه ای است اما بهتر است حدا از سایر پارچه های پنبه ای درنظر گرفته شود، زیرا این پارچه برای فصول سرد بهتر است، این نوع پارچه گرمای بدن را به دام می اندازد و راحت است. با این حال اگر شما عرق شبانه دارید و یا باید در محیط خنک بخوابید ممکن است فلانل برای شما کارایی نداشته باشد. هنگام مشاهده ی فلانل به خاطر داشته باشید کع به هیچ وجه با نمره ی نخ متداول رتبه بندی نمیشود و کیفیت آن در هر اونس مربع اندازه گیری میشود. این پارچه دارای یک بافت گشاد شبیه به پارچه ملحفه ای دولایه است بدون اینکه دوام یا استحکام پارچه به خطر بیوفتد.

۲ . تنسل:

تنسل نام تجاری ماده ایست که از خمیر چوب درختان اکالیپتوس تهیه شده است که به طور طبیعی ضدمیکروب است و به عنوان یک ماده سازگار با محیط زیست شناخته میشود؛ زیرا اب و مواد شیمیایی و انرژی کمتری نسبت به پنبه نیاز دارد در حالیکه هنوز نرم و راحت به نظر میرسد. شاید یکی از نقاط ضعف تنسل این باشد که به اندازه ی پنبه قابلیت تنفس ندارد یعنی تمایل به حفظ گرمای بیشتر بجای آزاد کردن ان دارد. با این وجود مطمئنا تنفس و جریان هوای بیشتری نسبت به فلانل و سایر مواد دارد. بنابراین اگر درهنگام خواب مشکل مهمی ندارید همچنان از این نوع ملحفه ها لذت خواهید برد.

۳ . ابریشم:

استفاده از پارچه ملحفه ای ابریشمی فواید زیادی دارد، این ملحفه های لوکس که الیاف آن توسط کرم های ابریشم تهیه میشوند خنک و حساس هستند؛ ابریشم همچنین ضد حساسیت است بنابراین اگر آلرژی دارید که روز و شب شما را آزار میدهد ابریشم ممکن است در رفع علائم آن در هنگام خواب  به شما کمک کند. برای استفاده از الیاف ابریشم دو نکته ی حساس وجود دارد: نکته ی اول هزینه و نکته ی مهم تر از آن ظرافت زیاد ابریشم ، به این معنا که مراقبت و نگهداری از این نوع ملحفه ها میتواند سخت و ناامید کننده باشد؛ البته این نکات به این معنی نیست که ابریشم به اندازه ی پنبه و مواد دیگر دوام ندارد.

۴ . پلی استر:

الیاف پلی استر بشرساخته ای که پوشاک و ملحفه های ما از ان ساخته شده است از همان پلیمری ساخته شده است که در ساخت بطری های پلاستیکی استفاده میشود. در بسیاری از موارد ملحفه های پلی استر زیر دست نرم ندارند اما مخلوط پلی استر با سایر الیاف میتواند بسیار خوبب باشد به عنوان مثال هنگامیکه یک ترکیب از پنبه و پلی استر دارید ، یک ملحفه ی ارزان تر با یک زیر دست نرم مشابه پنبه خواهید داشت.

میکروفایبر

نوعی از پلی استر است که محکم تر بافته میشود تا احساس نرمی و استحکام زیادی ایجاد کند؛ این نوع پارچه دربرابر اکه مقاوم است و برای رخت خواب کودکان یک گزینه ی عالی است.نکته ی منفی در این نوع پارچه ملحفه ای این است که پلی استر و مخلوطهایش به اندازه ی پنبه قابلیت تنفس ندارند، بنابراین برای خنک نگه داشتن شما در طول شب کارایی خوبی ندارند.

۵ . کتان:

سالهاست که پارچه های ملحفه ای با عنوان پارچه ی کتان یا لینن شناخته میشوند، حقیقت این است که پارچه های کتانی موارد خاصی هستند که هنوزهم میتوان به عنوان منبعی برای راحتی ، دوام و گردش هوا و تنفس در کالای خواب به آنها اعتماد کرد. بافت پارچه های کتانی معمولا نرم است و حس یکنواختی به شما میدهد ؛ ملحفه های کتانی و یا حتی پارچه های مخلوط با کتان همانند ملحفه های پنبه ی خالص گردش جریان هوا و قابلیت تنفس بالایی دارند.این نوع پارچه ملحفه ای برای هر فصلی از سال کارایی مناسب دارند زیرا گرما را پراکنده نمیکنند و همچنین نگه هم نمیدارند . این پارچه ها به علت انعطاف پذیری و مقاومت بالایشان به عنوان ملحفه ی اتاق کودک کارایی بالایی دارند.

۶ . ترکیب ها

متداول ترین ترکیب پارچه های پنبه-پلی استر هستند که یک گزینه ی مقرون به صرفه نسبت به ملحفه های ۱۰۰٪ پنبه ای هستند. با این حال امروزه ترکیبات مختلفی را در بازار پیدا خواهید کرد که احساس بهتری نسبت به برخی از محصولات تک‌ماده ای به شما خواهند داد. یک مثال خوب از یک انتخاب خلاقانه ترکیبی از پنبه و ریون است؛ این نوع پارچه ها راحت ، قابل تنفس و مقاوم در برابر چین و چروک هستند حتی اگر برای مدت طولانی تا خورده باشند؛ در نتیجه ظاهر بهتری خواهند داشت.

سخن پایانی

مدت هاست که مردم تصمیم میگیرند هنگام خرید پارچه ملحفه ای جدید نمره ی نخ مهم ترین مورد قابل توجه باشد اما به نظر میرسد با توجه به بسیاری از جزئیات مهم دیگر که میتواند نیاز به نمره ی نخ بالا را برطرف کند، این مورد احتمالا کمترین جنبه ی قابل توجه است که برای ملحفه ها در هنگام خرید در نظر گرفته میشود و فقط هنگام مقایسه ی پارچه ها بایستی نهایتا مورد توجه قرار بگیرد.به نحوه ی خواب خود توجه کنید؛ اگر تمایل دارید خیلی سریع گرم شوید بایستی پارچه ای داشته باشید که امکان گردش هوای بیشتری داشته باشد بنابراین گرمای اضافی بدن شما به دام نمی افتد و برای شما نامطلوب نخواهد بود. با این وجود اگر بعد از رفتن به رخت خواب تمایل به سرمازدایی سریع دارید ممکن است بخواهید یک پارچه ی سنگین تر یا چیزی که به گرمای بدن کمک میکند درنظر بگیرید، مانند پارچه های کشباف یا فلانل.

علاوه بر این شما میخواهید فاکتورهای مالی را نیز در نظر بگیرید، اگر با یک پارچه ی ارزان قیمت احساس راحتی میکنید نیازی نیست که برای خرید پارچه های گران قیمت هزینه ی زیادی صرف کنید. همچنین ایده‌آل نیست که تخت خواب کوچک کودکان با ملحفه های پنبه ی مصری پوشانده شود که گران و کمی ظریف تر از برخی مواد مصنوعی موجود در بازار است. میتوانید برای اتاق کودکان و اتاق مهمان از پارچه ملحفه ای کتان یا پنبه-پلی استر استفاده کنید؛ این انتخاب به شما این امکان را میدهد تا ضمن ارائه ی استحکام ، دوام و احساس راحتی ، کمی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.به یاد داشته باشید که تخت خواب شما باید بهشت شما باشد و اگر راحت ترین نقطه ی خانه ی شما نیست ممکن است زمان تجدید نظر در انتخاب ملحفه هاب تخت خواب شما باشد. با استفاده از این راهنمای جامع درمورد گزینه های مختلفی که هنگام تصمیم گیری برای خرید باید داشته باشید ، میتونید خیلی سریعتر تصمیم بگیرید که چه نوع ملحفه ای برای شما ایده آل است. J

 

منبع:

www.thesleepjudge.com/types-of-bed-sheets

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *