مقالات

پارچه ریون چیست؟

پارچه ریون یکی از بهترین پارچه ها برای دوخت لباس و  مناسب ترین پارچه مانتویی است که در طرح ها و رنگ های زیبایی به فروش می رسد. به طور کلی پارچه ها با الیاف طبیعی و یا الیاف مصنوعی ساخته می شوند که هر کدام زیبایی خاصی دارند. بشر از دیر باز با بافت پارچه آشنا بوده و از دوران قدیم پوشاک خود را از الیاف طبیعی تهیه می کرده است. با پیشرفت تکنولوژی و دانش، صنعت پارچه بافی نیز دچار تحولات بسیاری شد که مهم ترین آن بافت پارچه با الیاف مصنوعی است.

پارچه هایی با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی به طور مستقیم از گیاهان و برخی حیوانات به دست آمده و در بافت پارچه ها استفاده می شوند! پنبه، پشم و ابریشم از انواع الیاف طبیعی هستند که در تولید پوشاک از آن استفاده می کنیم.

پارچه هایی با الیاف مصنوعی

از نظر ظاهری بین برخی از پارچه های طبیعی و الیاف مصنوعی تفاوت زیادی وجود ندارد ولی در برخی موارد تفاوت های ظاهری زیادی هم دیده می شود. همه گیاهان دارای سلولز هستند که می تواند برای تولید الیاف پارچه استفاده شود. سلولز یک ماده شیمیایی و غلیظ است که با فرآوری های شیمیایی تبدیل به نخ و فرآورده های مختلفی می شود.

تولید پارچه ریون

پارچه ریون از انواع پارچه های با الیاف مصنوعی است که از ترکیب خمیر چوب و مواد شیمیایی ساخته می شود. پارچه ریون در دو نوع با الیاف پرز کوتاه و پرز بلند توسط فرآیند شیمیایی به وجود می آید. از به هم تابیدن الیاف ریون پارچه های متفاوتی تولید می شود که شبیه به ابریشم است. الیاف پرز کوتاه ریون، شبیه الیاف پشم و کتان هستند و در بافت پارچه های پشمی یا نخی مصنوعی نیز به کار می روند. نخ ریون در بافت پارچه های کشباف و جوراب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه ریون از نخ ریون تهیه می شود و برای عمل آوری و تابیدن نخ ریون باید الیاف بلند یا کوتاه را درگیر کرد. پارچه های ریون برای دوخت مانتو انتخاب خوبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *