مقالات

پارچه سرامیکی

 

پارچه سرامیکی چیست ؟ الیاف سرامیکی بافته شده (پارچه سرامیکی) پارچه های صنعتی هستند که به مهندسان و طراحان این اجازه را می دهد که با استفاده از ویژگی هایش ، راهکارهایی خلاقانه برای مشکلات غیرقابل حل قبلی ، ارائه دهند.

https://ngfco.ir/wp-content/uploads/2016/05/What-ceramic-fabric-2.jpg

پارچه های سرامیکی برای آن طراحی شده اند که در سخت ترین شرابط گرمایی ، فیزیکی ، الکتریکی عملکرد خوبشان را حفظ کنند. الیاف بافته شده ی سرامیکی ، نسبت به مقاومت حرارتی از رقبایش سر تر است. ( همانند آرامید ها ، کربن ها ، شیشه ها و کوارتز ها ).

https://ngfco.ir/wp-content/uploads/2016/05/CERAMIC-FABRICS.jpg

پارچه های سرامیکی با چه هدفی خریداری میشوند ؟

فروش پارچه های سرامیک بدین هدف صورت می پذیرد که در دماهای هزار دویست و شصت درجه سانتیگراد و حتی هزار و چهارصد و سی درجه سانتیگراد ( و یا دو هزار صد و شصت درجه فارنهایت ) همچنان کارکردشان را به شکل حرفه ای حفظ کنند و البته در دماهای بیشتر هم بسته به نوع کاربرد ، می توانند قابل تغییر باشند.

زمانی که در کوره های صنعتی استفاده می شوند ، می توانند نقش عایق حرارتی را ایفا کنند تا مناطقی با دماهای متفاوت را از هم جدا کرده و یا از پرت شدن ذرات با حرارت بالا جلوگیری کنند.

https://ngfco.ir/wp-content/uploads/2016/05/What-ceramic-fabric-1.jpg

پارچه سرامیک از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

معمولا پارچه سرامیک ها از آلومینیو سیلیکات خالص شده تشکیل شده که با پارچه سرامیک ترکیب و در نهایت با رشته های فایبرگلاس تقویت شده اند. بعضی مواقع هم آلیاژ فولاد را به آن اضافه می کنند که خیلی مرسوم نیست. معمولا این محصولات سفید هستند و بوی خاصی ندارند.

پارچه سرامیک رسانایی گرمایی بسیار پایینی دارند و گرما را به شکل بسیار کم در خود ذخیره می کنند . در دماهای بالا استقامت و شکل ظاهری خود را حفظ می کنند و شوک های حرارتی هم نمی تواند آنها را از پای در بیاورد. مقاومت شیمیایی قابل توجهی دارند و با اکثر خورنده های اسیدی و قلیایی شیمیایی سازگاری دارند. ( به غیر از هیدروفلوئوریک ، اسید فسفریک و مواد قلیایی بسیار غلیظ )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *